Marka İzleme

Marka İzleme


Marka izleme, şirketlerin ya da kişilerin başvuruları sonucunda tescille koruma altına alınan markaların, tescil sonuçlanana kadar iyi ya da kötü niyetli girişimciler tarafından taklit edilmesi ya da benzer arka tescillerine karşı markaların korunmasına ilişkin yürütülen süreç olarak tanımlanmaktadır. Eğer marka izleme yapılmıyorsa, tescilli markaların benzerleri Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan başvurular ile koruma altına alınabilmektedir. Meydana çıkan bu durum ilgili firmanın hedef kitlesi üzerinde algı karışıklığına neden olur. Algı karışıklığı ise ilerleyen süreç içerisinde gelir kaybının ortaya çıkmasına ve marka değerinin düşmesine sebebiyet vermektedir. Bu nedenle marka izleme işlemlerinin doğru yapılması son derece önemli bir husustur.

Marka İzleme Nasıl Yapılır


Markaların, rakip firmalar tarafından oluşturulan benzer marka isimlerine karşı tescille koruma altına alınması bazı prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir. Marka tescili işlemlerini yapan ve koruma altına alan yetkili merci Türk Patent Enstitüsü’dür. Markalara benzer markaların tescil kapsamında koruma altına alınmasını engellemek için;

  • Markanıza benzer marka başvurusu Türk Patent Enstitüsü tarafından yayınlanan markalar bülteninde ilan edilmişse 2 ay içerisinde itiraz etmeniz gerekmektedir.
  • Benzer marka tescil edildikten sonra ilgili kurum ya da tescili yapan kişilere dava yoluyla bu marka tescilinin iptalini sağlayabilirsiniz.

Ülkemiz marka tescili konusuna oldukça önem vermektedir. Öyle ki her yıl ortalama 90 binin üzerinde marka başvurusu yapılmaktadır. Bu tür tespitleri yapabilmek içinse özel yazılımları kullanmak şarttır. Yani teknolojik alt yapısı sağlam, bilgi birikimi ve tecrübesi olan kurumların takip sistemlerinden faydalanmak gerekmektedir.

Marka İzlemenin Avantajları


Marka patent başvurusu yapılmadan önce, marka sorgulama ve izleme süreci çok önemlidir. Öyle ki, marka sorgulaması yapılmaksızın, başvuru yapılırsa tercih edilen markaların daha önceden aynısının ya da benzer bir türünün patentinin verildiği için red durumu söz konusu olabilir. Bu da patent almak için yapılan yatırımların boşa gitmesine ve manevi anlamda da zarar görülmesin sebebiyet vermektedir. Hem maddi hem de manevi açıdan zarara uğramamak adına öncelikli olarak nitelikli danışmanlar tarafından marka sorgulama ve araştırma yapılması şarttır. Çünkü patent almak kadar marka izlemek ve sorgulamak da sürecin önemli bir parçasını oluşturur.

Marka izleme işleminin temel amacı, tescil edilmek istenilen markaların başka kişi ya da kurumlar tarafından taklit edilmesini veya benzerinin kullanılmasını önlemektir. Patenti almak isteyen kişi ya da şirketlerin ilgili izleme sürecini tek başına takip etmesi son derece zorlu bir süreç gerektirebilir. Bu nedenle de marka izleme işleminin genel olarak marka vekilleri yani danışmalar tarafından yapılması önerilmektedir. Marka izleme alanında da son derece başarılı hizmetler veren firmamız, danışanlarının tescil ettirmek istedikleri markalarının taklit edilmesini engellemek adına, patent alma süreci sona erene dek takipte olmaktadır. Ayrıca Türk Patent Enstitüsü yönetmeliği kapsamında da markaların korunmasını sağlamaktayız.

Marka İzleme Sürecinin Amacı


Marka izleme patent alma sürecinde oldukça önemli bir aşamadır. Temel amaç, ilgili firma rakiplerinin, ikinci kişi ya da kurumların patent edilmek istenilen markanın taklit edilmesini engellemektedir. Yani haksız kazanç sağlamanın önüne geçmektedir. Marka izleme yöntemiyle taklit yapan markalar, Türk Patent Enstitüsü bültenin çıkarsa, Marka Tescili Koruması kapsamında taklit eden benzer markaların tescili engellenmiş olacaktır.

Markaların taklit edildiği bir diğer marka Türk Patent Enstitüsü bültenin yayınlandığı süre içerisinde itiraz edilmezse, tescil işlemi gerçekleştirilebilir. Bu da demek oluyor ki marka tescil ettirmek tam manasıyla markaların korunması için başlı başına yeterli olmayacaktır. Bu nedenle marka uzmanları tarafından marka izleme süreci devamlı olarak yönetilmelidir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.