Marka Sorgulama

Patent Sorgulama


Buluş sahiplerinin, buluşları üzerinde hak sahibi olabilmelerine patent adı verilmektedir. Öyle ki gerçek ya da tüzel kişiler tarafından ortaya atılmış fikri ya da teknolojik buluşların hakları alınmazsa, uzun vadede maddi ve manevi kayıplar ortaya çıkar. Bu nedenle herhangi bir fikri geliştirdikten sonra ilk yapılması gereken işlem patent sorgulaması olmalıdır. Patent sorgulamasının temel amacı ise sizlerin ortaya attığınız yeniliğin daha önceden başkasının aklına gelerek tescil edilmiş olma ihtimalinin değerlendirilmesidir.

Daha önce ortaya attığınız buluşla alakalı bir çalışmanın yapılıp yapılmadığı mutlaka kontrol edilmelidir. Patent sorgulama işlemi bilindiği gibi online ortamlarda da yapılabilmektedir. Sorgulama yapılmadan üzerine çalışılan ya da tamamlanmış buluşlar faaliyete geçirilirse olumsuz sonuçların ortaya çıkması da kaçınılmaz olacaktır. Günümüzde patent sorgulama ve marka sorgulama işlemleri birbirine karıştırılmaktadır. Patent, dünyada olmayan bir buluşun koruma altına alınmasını sağlar. Marka koruma işlemlerinde ise buluşlara verilen isim yani kimlik koruma altına alınmaktadır. Bu nedenle her ikisinin ayrımımı iyi yaparak, işlemlere de buna göre yön verilmelidir.

Patent Arama İşlemi Nasıl Yapılır?


Patent arama işlemini yapabilmek için önemli bazı kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Daha gerçek sonuçlara ulaşmak açısından arama ve bilgi edinme süreci oldukça önemli olacaktır. Patent arama kriterleri genellikleri araştırmayı yapan uzmanlar tarafından detaylı olarak ortaya konularak, rapor haline getirilmektedir. Eğer arama işlemi detaylı bir şekilde yapılmazsa, hukuki anlamda bazı sıkıntılar ile karşı karşıya gelmek de kaçınılmaz hale gelir. Çünkü patent gerçek ya da tüzel kişilerin şahsi malları olarak kabul edilir ve patenti alınan ürünler buluş sahibinin izni dışında kullanılamaz ya da satışı yapılamaz. Buluşlar bu yöntemle de koruma altına alınmış olmaktadır.

Patent sorgulaması yaparken, söz konusu olan buluşun gerekli kriterleri taşıyıp taşımadığı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Başvuruyu yapan kişilerin patent sorgulama yaparken en sık karşılaştığı sorunlardan biri de sürece yeterince hâkim olunmamasıdır. Sorgulama esnasında patent alanında uzman olan kişilerin dosyaları incelenir ve patentin alınabilir olup olmadığı dikkatle kontrol edilir.

Patent Alınamayacak Durumlar


Patent alma işleminin ne yazık ki bazı durumlarda yapılması mümkün değildir. Patent alınamayacak durumlar ise şu şekilde sıralanır;

  • Bilimsel Teoriler
  • Cerrahi Usuller
  • Zihni Planlar

Bu ve buna benzer detaylar içeren durumlarda patent alınamaz. Türk Patent sorgulama ekranlarında genellikle bu bilgiye yer verilmemektedir. Bu noktada da uzmanların görüş ve önerilerinin alınmasının ne denli önemli olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır. Gerçek ya da tüzel kişiler buluşlarından hemen bir sonraki aşamada uygulama yapmadan patent tescil sorgulama ve arama işlemlerini tamamlayarak diğer tüm aşamaları tamamlamaya özen göstermelidir.

Patent Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Buluşların tescil alabilecek hususları tamamen kapsıyor olması ne yazık ki yeterli olmayacaktır. Patent işleminin gerçekleştirilmesi için yapılması gereken bir sonraki işlem ise başvuru dilekçesi hazırlamaktır. Dilekçe genellikle bu alanda uzman kişiler tarafından sizlerin vereceği bilgiler doğrultusunda hazırlanmaktadır. Akabinde ise buluşunuzu detaylı bir şekilde açıklayan tarifname ortaya koymanız gerekir.

Buluşlarını tescil ettirmek isteyenler, patent işleminden sonra elde edilecek korumanın kapsamını, kullanım alanlarını, faydalarını ve içeriklerini de bilmek durumundadırlar. Öyle ki günümüzde çok büyük ve globalleşmiş firmalar dahi patent haklarına tecavüz söz konusu olduğunda hangi adımları izlemesi gerektiğini bilmiyor.

Buluşunuzu izinsiz kullanan firmalar çok büyük bir dünya şirketi olsa bile izinsiz kullanım durumunda beş yüz milyon liradan, bir milyar liraya kadar ağır para cezaları uygulanır. Hatta bazı durumlarda hapis cezası dahi öngörülebilmektedir. Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek için profesyonel çalışanlarımızdan destek alabilirsiniz.