Mobil Uygulama Patenti

Mobil Uygulama Patenti

 

Mobil uygulama, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar için tasarlanmış olan kodlanmış yazılımlardır. Teknolojik hayatın her geçen gün gelişmesine paralel olarak mobil uygulamaların da insan hayatındaki yeri ve önemi artmıştır. Bu nedenle uygulama geliştiricileri ya da bir uygulama geliştirme fikri olanlar, ürettikleri şeyin patentini alarak tüm haklarını koruyabilirler. Fakat mobil uygulamalar için patent alma konusunda girişimcilerin kafasında çok yanlış bir algı oluşmuştur. Patent alma girişimi sanıldığı gibi zorlu bir süreç gerektirmez ve fakat maliyetinin yüksel olduğunu da bir gerçektir. Aksine patent almak fikri mülkiyet haklarının korunması için önemli bir gerekliliktir. Mobil uygulamaların haklarını almak için farklı süreçler vardır.

Neden Mobil Uygulamanızın Patentini Almalısınız?


Mobil uygulama patentini almak, geliştirmiş olduğunuz uygulamanın her türlü kullanım hakkını elinizde bulundurmanız anlamına gelmektedir. Elbette ki, patent almak için sürecin nasıl işlediğini de çok iyi kavramak gerekiyor. Bu gibi durumlarda öncelikle girişimcileri ön eleme safhası beklemektedir. Eğer girişimin daha en erken aşamasında iseniz patent başvurusu çok gerekli görülmeyebilir. Çünkü deneyimli girişimciler de çok iyi bilmektedirler ki, yeni girişimcilerin odaklanması gereken en temel konu, kurmayı planladıkları işin asıl iş olması gerektiğine karar vermektir.

Yani mobil uygulamayı kullanacak olan hedef kitlenize, hangi pazarda aktif olacağınıza, ürettiğiniz fikrin ne denli geçerli olduğuna ve pratikte nasıl bir uygulanabilirlik söz konusu olduğuna odaklanmak şarttır. Uygulama geliştiricilerinin büyük bir kısmı, özellikle de işi daha asıl iş haline getirmedikleri safhada patent maliyetlerini karşılayabilecek güce sahip olmamaktadırlar. Bunların yanı sıra ise patent başvurusu yapma ve inceleme gibi süreçler de birkaç yıl gibi önemli bir zaman dilimini kapsayabilir.

Uygulamalar, ilerleyen süreç içerisinde daha çok değiştirilebilir. Yani gelişime açıktırlar. Eğer uygulamanın patenti erken bir evrede alınmışsa, başlangıçtan son noktaya ulaşıldığında patent geçerliliği yitirilmiş olur. Çünkü patent başvurularının %56’sı gibi ciddi bir oranı genellikle başarıyla sonuçlandırılmaktadır. Uzmanların görüşlerine göre ise herhangi bir ürünün yani mobil uygulamanın temellerini ve iş modelini oturtmadan patent başvuruş yapılmasının doğru olmadığını söylemek mümkündür.

Patent Almanın Avantajları


Belirli bir süreci geçirmiş, değiştirilmiş ve geliştirilerek en iyi seviyeye getirilmiş olan mobil uygulamalar için patent alınması şarttır. Öyle ki patent işlemini gerçekleştirmek, ilgili ürün üzerinde fikri mülkiyet hakkınızın korunmasına olanak sağlar. Ayrıca; sanatsal, edebi ve ticari değeri olan ürünlerin de korunması açısından oldukça önemlidir. Elbette ki fiziksel bir varlığı olmasa da mobil uygulamaların da bu kapsam dahilinde yer aldığını söyleyebiliriz. Herhangi bir uygulamanın ilerleyen süreç içerisinde çok büyük kitlelere hitap edeceği düşünülüyorsa, gelişimin son aşamasında mutlaka patent alma işlemlerinin de tamamlanması gerekir. Aksi takdirde sahip olunacak haklardan muaf olacak ve geliştirdiğiniz uygulamaların sizlerin izni olmadan kullanılmasına da engel olmayacaksınız.

Daha farklı bir bakış açısıyla, günümüzde Apple, Facebook vb. gibi büyük şirketlere bakıldığında ürettikleri üründen gelir elde etmeye başladıkları zaman patent aldıklarını görüyoruz. Gelir elde etmeden patent almak çok mantıklı olmamakla beraber, gelecekte herhangi bir şekilde gelir elde etmeyecek uygulamalar için çok fazla patent parası ödemek de doğru değildir. Bu nedenle mobil uygulamasına patent almak isteyenlerin, içinde bulundukları olanakları birbirinden farklı açılardan tekrar değerlendirmesi şarttır. Patent almak için uzun yıllar boyunca beklemenin bir sakıncası kesinlikle yoktur. Uygulamanızı geliştirdiğiniz son noktaya gelmiş iseniz ve de gelir elde etmeye başlamışsanız patent almanızı tavsiye ederiz.