Patent Araştırma İzleme

Patent Araştırma İzleme

 

Patent araştırma izleme, Türk Patent Kurumu tarafından halkın bilgisine ve itirazına da açık tutulacak bir şekilde patent bülteninde, patenti alınmak istenilen buluşlara benzer başka bir patent başvurusu olup olmadığının tespit edilmesi süreci olarak tanımlanır. Bir başka bakış açısıyla; Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından, patent ve faydalı modeller, aylık bültenler ve de diğer kişilerin görüş ve önerilerinin sunulabilmesi için yayın çıkarılan müracaatlar söz konusu ise izleme işleminin uygulanması mümkün olacaktır diyebiliriz.

Yayına çıkmış olan patent başvurularının araştırma raporları yayın tarihinden itibariyle 6 ay gibi bir süreç içerisinde itiraza konu olabilmektedir. Tıpkı aylık bültenlerde de olduğunu gibi faydalı model açısından yapılan tüm müracaat talepleri de ilanlara konu olabilir. Ancak faydalı model ilanlarında, yayın tarihinin itibariyle 4 ay süre ile itiraz edilebilmektedir. Aslına bakıldığında itiraz süreçlerine çok boyutlu olarak bakmak gerekir. Öyle ki işletmeler satışını gerçekleştirdikleri ürünlerle alakalı olarak zor duruma düşmemek için mutlaka bültenleri yakından takip etmelidirler. Takip sürecinde ise kendilerine zarar teşkil edecek olan tescil istemlerinin önceden tespitinde bulunarak, olası tehditleri ortadan kaldırmak konusunda önlemlerini alabilirler.

Patent İzleme Nasıl Yapılır?


Patent izleme işlemi genellikle gerçek ya da tüzel kişiliklerin yerine vekil tayin edilmiş kişiler aracılığıyla yapılmaktadır. Ayrıca bu konuda yeterli bilgi birikimi ve deneyime sahip olan kişiler de patent araştırma ve izleme işlemlerini kendileri yapabilmektedirler. Fakat bunun için sadece bilgi birikimi de yeterli olmayabilir. Çünkü alt yapı ve donanım da son derece önemlidir. Bu anlamda firmamız sizlere en iyi hizmeti vermektedir. Hizmetlerimiz kapsamında anlaştığımız işletmeler ve de kişilere aylık raporlar sunuyoruz. Aynı zamanda ilişkili meslek alanlarında da bulunan tescil müracaatları konusunda da detaylı bilgilendirmeler yapmaktayız.

Verdiğimiz hizmetler ulusal olabileceği gibi uluslararası standartları da kapsamaktadır. Patentleri ülkeler arası olarak da takip ederek müşterilerimizi her konuda bilgilendiriyoruz. Herhangi bir üretim alanında teknik anlamda sorun varsa, patentler mutlaka incelenmelidir. Firmalar imalat aşamasında farklı anlamda teknik problemler yaşıyorsa firma veya kişiler alınmış ve yayına çıkarılmış patentleri incelemeli, sonuç olarak da olumsuzluğu ortadan gidermek için olası çözüm yöntemleri geliştirilmelidir.

Patent İzlemenin Önemi


Ülkemizde her sene 1 milyona yakın patent başvuruları yapılıyor. Özellikle de Türkiye’de sınai anlamda çok büyük gelişmeler yaşandığından patent almanın da önemli her geçen gün artıyor. Yeni buluşların koruma altına alınması için sadece patent almak yeterli değildir. Aynı zamanda aynı alanda rakiplerinizin neler yaptığını görmeniz ve gizli rakiplerinizden haberdar olmanız açısından da koruma almak oldukça önemli bir husus olacaktır. Tescilli patentlerin ihlal edilmesini engellemek için de patent araştırma ve izleme sürecinin çok iyi yönetilmesi şarttır. Patent izleme ve araştırma işlemlerinin önemini şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır.

  • Buluşları ilgilendiren sektörle aynı alanda geliştirilmiş olan yeniliklerden daha kısa süre içerisinde bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Buluşlarınızla alakalı yapılacak olan arge yatırımlarına rehber oluşturmak açısından da son derece önemlidir.
  • Patent hakkının kazandırmış olduğu, haksız tekel yürütme haklarına itiraz etmek ve bunlara engel olmak açısından patent araştırma ve izleme yapılması şarttır.

Yukarıda belirtilen hususların sağlanabilmesi için mutlaka sektörde deneyimli kişilerin yardımları doğrultusuna patent araştırma ve inceleme hizmetlerinin alınması gerekmektedir. Firmamız bu anlamda sizlere profesyonel bir danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Patent, buluşların korunmasını sağlar. Bu nedenle yapılacak her türlü başvuru sürecinin de çok iyi bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir.