Slogan Tescili

Slogan Tescili

 

Slogan, şirketlerin mal ve hizmetlerini kısaca anlatan, onları kolay hatırlanabilir kılan çarpıcı sözler bütünü olarak tanımlanmaktadır. Öyle ki sloganlar bir şirketi ya da işletmeyi tanımlayabileceği gibi herhangi bir kimliği, topluluğu, örgütü, kurumu ya da kuruluşları da tanımlayabilmektedir.

Slogan Tescil Edebilmek İçin Gereken Kriterler

 

Marka isimleri tescil edilebildiği gibi sloganlar da tescil edilerek hakları başkaları tarafından kullanılmamak suretiyle, gerekli koşulların da sağlanmasıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan alınabilmektedir. Ancak sloganları tescil edebilmek için bazı önemli kriterleri taşıması gerekiyor. Bunlar;

  • Diğer şirketler, işletmeler, kişiler ya da kurumlar ile benzerlik taşımaması
  • Ayırt edici nitelikler taşıması
  • İlgili mal ve hizmetleri en iyi şekilde tanımlıyor olması

şeklindedir. Sloganlar zaman içerisinde şirketlerin markaları ile bütünleşik hale gelmektedir. Bu da hedef kitlenin hafızasında daha kalıcı bir yer edinilmesi anlamına gelmektedir. Marka haklarının sahibi olan işletmeler, reklamlarında tüketiciler üzerinde algıda seçicilik oluşturmaktadırlar. Yani ürün ve hizmetleri hakkındaki mesajlarını daha kısa süre içerisinde hedef kitlelerinin hafızalarına yerleştirmek istemektedirler. Bu noktada sloganların markalar için çok önemli oldukları gerçeği ortaya çıkaktadır. Aslına bakıldığında güzel, başarılı ve de dikkat çekici bir sloganın, marka reklamlarının en temel unsurunu oluşturmaktadırlar.

Şirketlerin hedef kitleleri ile aralarında etkin bir iletişim sağlayan ve algıda seçicilik etkisi yaratan sloganların marka haklarının korunması açısından da mutlaka tescil edilerek koruma altına alınması gerekmektedir. Ancak tescil etme işlemleri ya da başvuru yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta sloganların ayırt edici özellik taşıması, sektörel nitelikler taşıması ve genel ibareler taşımasıdır.

Slogan Tescili Kapsamına Girmeyen Unsurlar


Bazı sloganlar tescil kapsamına girmemektedir. Hangi sloganların tescil edilemediğini anlamanın birbirinden farklı yöntemleri vardır. Slogan tescil ile korunamayan en temel faktörler şu şekildedir;

  • “En uygun fiyatlar” vb. gibi ürün fiyatına yönelik sarf edilen kelime grupları
  • “Üç al, iki öde” gibi promosyonları anlatan kelime grupları,
  • “Müşterilerimize verdiğimiz hizmetler...” gibi müşterilere verilen hizmetlere yönelik oluşturulmuş kelime grupları,
  • “Türkiye’deki herkesin alabilmesi için...” gibi topluma yönelik kelime grupları,
  • “Çevre dostu ürün.” gibi çevreye yönelik kelime grupları,
  • “Dikkat, dikkat! En kaliteli ürün bizde!” gibi ikaz içeren kelime grupları,
  • “Bizim için ürün kalitesi önceliklidir.” gibi mesaj ileten kelime grupları

Slogan oluşturmak için uygun değildirler. Bu tür kelime gruplarından oluşturulan ya da oluşturulması düşünülen sloganların Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan marka tescili alması da ne yazık ki mümkün değildir.

Neler Slogan Tescili Olarak Kabul Edilmektedir

 

Bir kelime grubunun slogan olarak kabul edilmesi ve de Türk Patent ve Marka Kurumu’ndan tescil alabilmesi için bazı özelliklere sahip olması gerekmektedir. Sloganın tamamı türetilmiş kelimelerden oluşmuyorsa, içeriğinde kelime oyunları yoksa, ses tekrarları taşımıyorsa ve de içeriğinde hedef kitleye yönelik mesaj gönderme gibi amaçlara hizmet etmiyorsa tescil edilerek koruma altına alınabilmektedir. Markaların oluşturdukları sloganlar genellikle hedef kitlenin aklında kalan ve bilinç altlarında ilgili firmaların ürün ve hizmetleri hakkında olumlu yönde izler bırakan kelimelerdir. Ancak slogan tescil etmek kadar slogan yaratmak da oldukça zorlu bir süreci gerektirmektedir. Bu nedenle globalleşme isteyen her firma kendi sloganını yaratarak, tescil ettirmelidir.

Firmalarda ve reklamlarında kullanılan sloganların ilgili işletmeye ait olması yani başkaları tarafından kullanılmaması için tescil işlemleri ile koruma altına alınması gerekir. Böylece aynı sektörde faaliyet gösteren diğer firmalar ile aranızda ayırt edici bir özellik de oluşturmuş olacaksınız. Bu nedenle slogan tescil ettirme işlemlerinin de mutlaka alanında deneyimli danışmalar aracılığı ile yapılması şarttır. Firmamız bu anlamda sizlere en iyi ve en kaliteli hizmeti sunmaktadır.