Tasarım Araştırma

Tasarım Araştırma

 

Tasarımların tescillenerek koruma altına alınabilmesi için, daha önce dünyanın hiçbir yerinde kullanılmamış, yeni ve ayırt edici nitelikleri olması gerekmektedir. Ancak bir tasarımın yeni olup olmadığını anlamanın tek yolu da araştırma yapmaktır. Araştırma süreci birçok zorluğu da beraberinde getirdiği için yenilik konusunda etkin sonuçlar ortaya çıkarmak da ne yazık ki son derece zordur. Her tasarımın kendisine göre bir sınıfı ve dili vardır. Tasarımların ait olduğu sınıf ve dilde çok fazla seçenek söz konusu olduğunda karşılaştırma yapılması da oldukça olanaksızdır. Tasarım araştırma sürecinde genellikle Locarno Sınıfı kullanılmaktadır. Tasarımlarla alakalı olan, her tasarımın kendine ait bulunduğu Locarno sınıfı vardır. Bu sınıfa göre ilgili ürünün daha önceden ya da güncel olarak yapılmış başvuruları yapılan tasarımlar düzenli bir şekilde raporlanmaktadır. Öyle ki bu yöntemin kullanılmasıyla birlikte firmaların içinde bulundukları sektörün rekabet koşullarını daha iyi analiz edebilmelerinin de önü açılmıştır.

Locarno sınıfı sayesinde firmalar, rakiplerinin çalışmaları hakkında da bilgi sahibi olarak, çalışmalarına daha farklı ve dikkat çekici yönde yön verebilmektedirler. Firmamız da bu anlamda üzerine düşen her türlü görev ve sorumlulukları yine getirmektedir. 6 aylık ve yıllık olarak gerçekleştirilen sözleşmeler aracılığı ile ilgili şirketlerin güncel verilerini analiz etmekteyiz. Analiz sonucunda ulaştığımız sonuçların tamamını müşterimize doğru bir şekilde aktarmaktayız. Aynı zamanda sunulan tasarımların scope tasarım izleme hizmetinden de faydalanılmasına olanak yaratıyoruz. Tasarım araştırma aslına bakıldığında, tasarım tescil sorgulama ve de tasarım tescil araştırma terimleri ile aynı anlama gelir. Endüstriyel tasarım sorgulama yöntemiyle, üzerinde araştırma yapılacak olan konuda, sistem patent şirketimizin uzmanları tam profesyonel bir çalışma performansı ile müşterilerine hizmetlerini sunar. Peki tasarım araştırma işlemleri nasıl yapılır? Tasarım Araştırması yaparken nelere dikkat ediyoruz?

Tasarım araştırması yaparken, daha önceden tescil edilmiş tasarımlar ve zaten var olan tasarımlar arasında benzerlik analizi gerçekleştirilmektedir. Benzerliklerin her biri alanında uzman ve de deneyimli Marka ve Patent Vekili tarafından ortaya konması son derece önemli bir husustur. Tescil edilmiş olsun ya da olmasın, önceden tescil edilmiş mevcut tasarımlar üzerinde ufak değişimler söz konusu ise ilgili tasarıma yeni olma kıstası kazandırmak, hatalı bir karar vermektedir. Önceki ve sonraki tasarımlar içinde bariz farklılıkların bulunması ve de yeni olması kıstasını elinde bulundurması gerekir. Bu nedenle de tasarımların tescil öncesi sorgulama ya da araştırma işlemleri göz önünde bulundurularak, tescil hükümleri, sunulan haklar, koruma çerçevesi, yasal zemin hazırlama ve de daha verimli bir şekilde hukuki işlemlerin takibinin yapılması gibi işlemlerde profesyonel hizmet almak gerekecektir.

Türk Patent ve Marka Enstitüsü tarafından da en çok üzerinde durulan konu, yeniliklerdir. Her geçen gün yeni geliştirilen tasarımların tescillendiği düşünülürse, bir firma ya da şahıs tarafından hazırlanmış tasarımın daha önceden geliştirilmiş olup olmadığı, yani yeni olup olmadığı da mutlak suretle araştırmaya konu edilmelidir. Bilindiği gibi her araştırma aslına bakıldığında belirli koşullar altında kategorize edilmektedir. Bu da yenilik araştırmasının oldukça güç ve meşakkatli bir iş olmasına neden oluyor. Tasarım araştırmalarının tabii bulunduğu Locarno sınıfı hakkında bilgi sahibi olmak öncelikle profesyonel çalışanlar için bir gerekliliktir. Sınıfı ve sınıf içindeki ayrımları bilmeksizin işlem yapmak da ne yazık ki sağlıklı bir adım olmadığından, bilinçli araştırma yapmak için de bilinçli uzmanlardan yardım alınması şarttır. Sistem kapsamında daha önce başvuru yapılan tasarımlar düzenli olarak rapor halinde kayıt altına alınır. Yayın sonrasında da itiraz durumu değerlendirilmektedir.