Yurtdışı Marka İzleme

Yurtdışı Marka İzleme


İhracat ile uğraşan firmalar markalarını yurtdışında tescil ettirebilme hakkına sahiptirler. Markaların yurtdışında tescilli olması, dünyanın herhangi bir ülkesinde aynı marka için benzer tecil başvurusu olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmayabilirsiniz. Böyle durumlarda benzer marka, ilgili ülkeye yapılacak olan ihracata engel olabilme ihtimalini de beraberinde getirmektedir. Markanızın bir başka ülkede benzer başvuru ile tescille koruma altına alınmasına engel olmak için, yurtdışı marka izleme yöntemlerinin en iyi şekilde kullanılması gerekmektedir. Yani markanızı düzenli olarak araştırmalı ve takip etmelisiniz.

Yurtdışı marka izleme sisteminin verimli bir şekilde kullanılmaması durumunda, tescilli markaların benzeriyle ilgili ülkenin patent ofisine yapılan başvuru ile de koruma sağlamak mümkün olacaktır. Zamanında koruma sağlanmaması durumunda yurtdışında var olan marka, hedef kitlenizde bir algı karışıklığı yaratarak ciddi anlamda gelir kaybı yaşamanıza neden olacaktır. Hatta ilgili ülkelerin gümrüklerinde de sizin şirketinize ait markayı taşıyan ürünlerin takılma durumu söz konusu olabilir. Yani şirketlerin ihracat faaliyetleri engellenebilmektedir. Peki bu gibi durumlara engel olmak için neler yapılması gerekiyor? İşte detaylar…

Markanıza benzeyen markanın tescillenerek koruma altına alınmasını engellemenin tek bir yolu vardır. Bu da marka izleme sistemini aktif olarak kullanmaktır. Bunun için de profesyonel Patent ve Marka izleme uzmanlarınız ihtiyaç duyabilirsiniz. Benzer marka başvurularıyla alakalı ülkelerin patent ofisleri tarafından markalar bültenin ilan edilmişe itiraz hakkının kullanılması şarttır. Eğer marka izleme sistemi kullanılmazsa, benzer marka tescilinin de önüne geçilmesi ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Böyle durumlarda yurt dışında dava açma yöntemiyle de ilgili markanın tescilini iptal ettirebilirsiniz.

Dava Yoluyla Marka Tescil İptali


Marka izleme yöntemiyle markanızı profesyonel çalışanlar tarafından mutlaka izletmelisiniz. Böylece markanıza benzer başka bir ülkede marka tescillenmesinin de önüne geçme şansına sahip olacaksınız. Marka tescil izleme yöntemi kullanılmamışsa ve markanıza benzer başka bir marka farklı bir ülkede tescil edilmişse dava yoluyla marka tescil iptali sağlanabilir. Dava yoluyla iptal süreci, izleme işlemine göre hem zaman hem de parasal açıdan son derece pahalı bir süreç olarak bilinir. Aynı zamanda her ülkenin hukuki düzenlemeleri de birbiri ile benzerlik göstermez. Ortalama dava maliyetleri 25.000 Euro’ya kadar ulaşabilir. Tabi ki tüm bu sürecin sonunda lehinize karar çıkmama durumu da vardır.

Yurtdışı Marka İzlemenin Sağladığı Avantajlar


Yurtdışı marka izleme sisteminin sağladığı birbirinden farklı avantajlar söz konusudur. Ancak bu sistemi kullanmak için yeterli alt yapı ve bilgi birikimine sahip olmak şarttır. Bu nedenle yurtdışı marka izleme işlemleri için profesyonel marka ve patent uzmanlarından destek almanız şarttır. Yurtdışı marka izlemenin sağladığı avantajlar şu şekildedir;

  • Öncelikle markanızı taklit etmek isteyen kötü niyetli kişilerin önüne geçebileceksiniz. Yurtdışı marka izleme sistemi sayesinde farklı bir ülkede sizin markanıza benzer bir markanın tescil edilmesine kesin suretle engel olabilirsiniz.
  • Marka izleme hizmeti kapsamında olmayan markaların taklit edilmesi durumunda ise iptal davası açılır. Ancak iptal davalarının maliyeti oldukça yüksektir. Bu nedenle de bu denli büyük bir maliyetin ve riskin altına girmemek adına yurtdışı marka izleme yöntemlerinin mutlaka kullanılması şarttır.
  • Marka izleme hizmeti kapsamında tespit edilmiş diğer markalara karşı itiraz etme durumu ortalama olarak 6 ay içerisinde sonuçlandırılır. İzleme yapılmamış markalar için de taklit bir markanın tecil edilmesi sonucunda açılacak iptal davaları en az 3 yıl boyunca sürebilir. Bu da ciddi bir zaman kaybıdır.

Yurtdışı marka izleme işlemlerinin mutlaka deneyimli uzmanlar aracılığı ile gerçekleştirmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.