Yurtdışı Marka Tescili

Yurtdışı Marka Tescil


Yurtdışı marka tescil hem ülkemizde hem de dünyada her geçen gün çok daha önemli bir konuma gelmektedir. Özellikle de ihracat yapan firmalar, markalarının kapsamlı bir şekilde koruma altına alabilmek adına, ilgili ülkelerde de tescil işlemlerini gerçekleştirmekle yükümlüdürler. Çünkü Türkiye’de tescillenmiş olan bir markanın koruması sadece ülkemiz sınırları içerisinde geçerli olacaktır. İhracat yapan firmalar, markalarını tescil yöntemiyle koruma altına almamaları durumunda çok büyük risklerle karşı karşıya kalabilirler. Bir diğer ismi ile de rüçhan hakkı olarak bilinen öncelik hakkı sayesinde, marka sahipleri ilk başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde yurtdışında tescil için başvuru yapmışlarsa, koruma da buna uygun olarak ilk başvuru tarihi kabul edilecektir.

Tabi ki rüçhan hakkından bağımsız olarak da yurtdışında marka tescil işlemleri gerçekleştirmek mümkün olacaktır. İhracat yapan firmalar ya da yapmayı planlayan fuar katılımcıları, herhangi bir marka yurtdışına çıkarıldığında, ilgili ülkede tescilli olup olmadığı da çok iyi araştırılmalıdır. Öyle ki ihracat yapılan ülkelerin marka, kanun ve kabul kriterleri de farklılık arz edebilir.

Yurtdışı Marka Tescili Nasıl Yapılır


Yurtdışında marka tescil yapılırken birbirinden farklı 2 yöntem söz konusudur. Bu yöntemlerden herhangi birini profesyonel kişilerin rehberliğinde kullanılabilmektedir. Peki yurtdışı marka tescili yapma yöntemleri nelerdir? Yurtdışı marka tescili yapmak için hangi adımların izlenmesi gerekiyor? İşte detaylar…

  • Yurtdışı marka tescili yapmanın ilk ve en önemli yöntemi, ilgili ülkenin var olan sistemi, patent ofisimiz kanalıyla direkt başvuru yapılmasıdır. Bu yöntem ülkemizdeki Türk vatandaşları tarafından sıkça tercih edilir.
  • Yurtdışı marka tescili yapmanın ikinci yöntemi ise ilgili ülkenin uluslararası tescil sistemlerin taraf olması durumunda, o ülkenin tescil sistem kanalıyla başvuru işlemlerinin tamamlanması şeklindedir.

Bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağına karar verirken tamamen başvuru sahipleri ve çalıştıkları patent şirketlerinin ortak görüşleri doğrultusunda hareket edilmektedir.

Yurtdışı Marka Tescil Desteği


Marka tescil ve patent firmaları genellikle yurtdışı marka tescil konularında müşterilerine üst düzey desteği sağlamaktadır. Öyle ki bu konu ciddi anlamda hassasiyet gerektiren bir konudur.  Marka   tescil işlemleri son derece basit işlemler bütünü olarak görülse de aslına bakıldığında öyle değildir. Çok karmaşık bir sistem söz konusudur. Bu nedenle yurtdışı marka tescil işlemlerinin öncesinde araştırma sürecinin çok iyi yönetilmesi şarttır. Aksi takdirde hem zaman hem de para kaybının yaşanmasına da ne yazık ki engel olunamaz. Profesyonel bir ekiple çalışarak, yurtdışı tescil desteği alabilir ve kısa süre içerisinde markanızın istediğiniz ülkede tescillenmesini sağlayabilirsiniz.

Yurtdışı Marka Tescil Sistemleri


Yurtdışı marka tescil işlemlerini gerçekleştirirken, birbirinden farklı tescil sistemlerinden faydalanılması mümkündür. Ancak hangi tescil işlemi için hangi tescil sisteminin kullanılacağına karar verirken, profesyonel çalışanlardan destek alınması son derece önemlidir. En sık kullanılan yurtdışı marka tescil sistemleri ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Madrid Protokolü Wipo ile Başvuru Yöntemi
  • Avrupa Topluluk Marka Başvurusu
  • Avrasya Bölgesel Marka Tescil Başvurusu
  • Afrika Ülkeleri Birliği Marka Tescili
  • Arap Birliği Marka Tescili

Ülkesel Marka Tescil Başvurusu


Ülkesel marka tescil başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken çok önemli kriterler söz konusudur. Markanın başvuru yapılan ülkenin dışında da geçerli olabilmesi için yapılacak başvuru çeşitlerinden biri de ülkesel marka tescil başvurusu olarak biliniyor. Ülkesel marka tescil başvurusu, her ülkenin yukarıda belirtilen söz konusu sistemleri ve de kendi vekilleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Ancak her ülkenin marka başvuru süreci de birbiri ile benzerlik göstermeyecektir. Ayrıca tescil süreciyle birlikte maliyetler de farklılık gösterecektir. Eğer tescil işlemi birden fazla ülkede yapılacaksa bu yöntemin geçerliliği söz konusu olmayacaktır.