Yurtdışı Patent Tescili

Yurt Dışı Patent Tescili


Buluş gerçekleştiren şahısların ya da şirketlerin, ticaret yaptıkları ülkelerde de buluşlarının korunması için birbirinden farklı yöntemler izlenebilir. Bunlar arasında en sık kullanılan yöntem ise şüphesiz ki faydalı model yöntemidir. Bu yöntemle firmalar ve geliştirdikleri ürünler, patent sahiplerinin birçok ülkede de hak sahibi olmalarını mümkün kılacaktır. Ancak faydalı model yöntemi, başvurunun yapıldığı ülkede geçerlidir. Yurt dışında kullanımı planlanıyorsa bir markanın, ilgili ülkede de tescil işlemlerinin yapılması gerekiyor. Faydalı modelin yurt dışında kullanılabilmesi için farklı uygulamalar söz konusudur.

Patent başvurularının yurt dışındaki ülkelerde de yapılabilmesi için belirtilmiş süre başvuru tarihinden itibaren 12 ay ile sınırlandırılmıştır. Bu sürecin aşılmadan tescil işlemlerinin tamamlanması gerekir. Yurtdışında patent başvurusu yapılması durumunda, ülkemizdeki başvuru tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde yurt dışı patent başvuru sistemlerinden biri seçilerek işlemler gerçekleştirilmektedir. Uzmanlarımız sizi bu konuda daha detaylı bir şekilde bilgilendireceklerdir.

Ülkesel Başvuru


Eğer patent başvurusu ülkemiz dışında korunması amacıyla ticari ilişki geliştirilmiş olan ülkelerde ayrı ayrı olarak yapılacak ülkesel başvuru ile koruma altına alınabilir. Başvuru işleminin tamamlanmasının ardından ilgili ülkelerin patent kurumları tarafından da araştırma raporlarının hazırlanması gerekir. Bu durum her ülke için ayrıca devam ettirilmelidir. Aynı zamanda ülkesel olarak patent başvurusunun yapıldığı zaman hem patent vekilleri hem de ilgili patent kurumlarına ödenen ücretlerin de çok ciddi boyutlara ulaşması muhtemel bir durumdur. Maliyetlerin yüksek olması nedeniyle de 3 ten fazla ülke için başvuru yapılması önerilmez.

Uluslararası – PCT (Patent İş Birliği Anlaşması) Başvurusu


Patent İş birliği Antlaşması kapsamına 01.01.1996 tarihinde ülkemiz de dahil edilmiştir. Böylece anlaşmaya üye olan ülkelerin herhangi birinden başvuru yapılmasıyla başlayan 12 aylık süreç içerisinde üye ülkelerin tamamından başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Başvurular PCT Sistemi ve de Dünya Fikri Sınai Haklar Örgütü tarafından alınır. İşlemlerin tamamlanmasından sonra ise üye ülkelerin tamamında geçerli olacak bir araştırma raporu hazırlanır. Böylece süreç daha da kısalır ve maliyeler de azalır. PCT yöntemiyle tam 152 ülkede faydalı model girişi yapılabilir. Başvuru ya da rüçhan tarihinden itibaren 30 ay içerisinde 152 ülkeden giriş yapılması istenile ülkelerin harçları yatırılmalıdır. Daha sonra ise WİPO’ya bildirim yapılması gerekir.

Avrupa Patent (EPC) Başvurusu

 

EPC, ülkemizde 01.11.2000 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Avrupa Patent Sözleşmesi kapsamında patent başvuruyla sözleşmeye dahil ülkelerin tamamında, tescil işlemlerinin yapılması mümkün hale gelmiştir. Patent kapsamında ise yapılan başvurularla alakalı ülkelerde başvuru sahiplerine gerekli tüm haklar sağlanır. Başvurular EPO’ya ya da ulusal ofislere yapılmaktadır. Düşük maliyetli ve hızlı bir sistemdir. Tescil kararının alınmasıyla birlikte ilgili ülkelerin ofislerine patent fasikülü başvurusu yapılarak ülkesel koruma sağlanabilir.

Avrasya Patent (EUA) Başvurusu


Avrasya Patentine üye ülkeler; Azerbaycan, Ermenistan, Moldova, Beyaz Rusya, Kazakistan, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Ukrayna, Gürcistan, Kırgızistan ve Türkmenistan’dır. Patent kapsamında, üye ülkelerde tek başvuru yapılarak işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Böylece kısa bir süre içerisinde ve daha düşük maliyetlerle tescil alınabilmektedir.

OAPI UNION Patent Başvurusu


OAPI UNION Patent Anlaşması kapsamında Benin Cumhuriyeti, Burkina Fasso, Çad, Fildişi Sahilleri, Gabon, Gine Bissau, Ekvator Ginesi, Gine, Moritanya, Mali, Nijer Senegal, Togo, Kongo, Kamerun ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde tek bir başvuru ile patent girişi sağlanabilir. Ayrıca PCT başvurusuyla bölgesel aşamada OAPI UNION geçişi de yapılarak işlemler sürdürülmektedir.

ARIPO Patent Başvurusu


ARIPO Patent Anlaşması kapsamında Botsvana, Gambiya, Gana, Kenya, Tanzanya, Somali, Lesoto, Malavi, Mozambik, Namibya, Uganda, Sierra Leone, Sudan, Svaziland, Zambiya ve Zimbabve gibi ülkeler yer almaktadır. Tek bir başvuru ile ilgili ülkelerde patent alınabilmektedir. PCT başvurusu ile bölgesel aşamada ARIPO geçişi de yapılarak işlemler sürdürülmektedir. Az maliyetli ve hızlı bir yöntem olduğundan çok fazla tercih edilir.

Arap Ülkeleri (GCC) Başvurusu


Arap ülkeleri başvurusu bir diğer ismi ile de Körfez İş Birliği Konseyi olarak bilinmektedir. Bu kapsamda Kuveyt, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Umman ve Suudi Arabistan gibi ülkeler yer alır. Bu yöntemle yapılan başvurularda ilgili ülkelerde koruma süresi boyunca başvurular geçerli olacaktır. Bu yöntem de tıpkı diğer yöntemler gibi daha az maliyetli ve daha hızlıdır.