Yurtdışı Tasarım Tescili

Yurtdışı Tasarım Tescili


Endüstriyel tasarım başvuruları da tıpkı patent ve marka başvurularında olduğu gibi sadece tescil işlemlerinin gerçekleştirilmiş olduğu ülkelerde geçerlidir. Bu nedenle ticari anlamda ilişki içerisinde olan ülkelerde endüstriyel tasarımların korunması adına başvuru işlemlerinin tamamlanması şarttır. Ancak yurtdışı işlemleri söz konusu olduğunda daha farklı yöntemlerin uygulanması da kaçınılmaz olacaktır. Tüm patent işlemlerinde olduğu gibi yurtdışı tasarım tescili işlemlerinde de profesyonellik son derece önemlidir. Gerçekleştirilen başvuruların mümkün olduğunda Marka ve Patent uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi önerilmektedir. Yurtdışı tasarım tescili yöntemleri ise şu şekildedir;

Ülkesel Bazda Endüstriyel Tasarım Başvurusu


Endüstriyel tasarım başvuruları yapıldıkları ülkeden geçerlidir. Ancak bu teslim işleminin ticaret yapılan ya da yapılmayan diğer ülkelerde de geçerli olabilmesi için ülkesel bazda endüstriyel tasarım başvuru yapılması şarttır. Ülkesel bazda endüstriyel tasarım başvurusu, her ülkenin kendi sistemiyle ve kendi vekilleri aracılığı ile gerçekleştirilir. Tabi ki bu durum her ülkenin endüstriyel tasarım başvuru sürecinin ve tescil sürecinin maliyet bakımından daha yüksek olmasına neden olmuştur. Maliyetlerin bu kadar yüksek olması nedeniyle de birden fazla sayıda ülke için tescil başvurusu yapılması söz konusu olamamaktadır.

Avrupa Topluluk Tasarımı (RCD) Başvurusu


Avrupa Topluluk Tasarımı Başvurusu; Almanya, İtalya, Avusturya, Kıbrıs Rum Kesimi, Belçika, Letonya, Bulgaristan, Litvanya, Çek cumhuriyet, Lüksemburg, Danimarka, Macaristan, Estonya, Malta, Fransa, Portekiz, Finlandiya, Polonya, Hollanda, Romanya, İngiltere, Slovakya, İrlanda, Slovenya, İspanya, Yunanistan ve İsveç Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir. Bu başvuru yöntemiyle, endüstriyel tasarım başvurusuyla üye ülkelerde başvuru girişi yapılabilir. Avrupa Topluluk Tasarımı başvurusu yönteminin maliyetinin son derece düşük olması, tasarım sayısı sınırlaması olmaması ve de kısa sürede tescil alınabilmesi gibi avantaj sunuyor olmasıyla oldukça sık tercih edilen bir yöntem olmuştur.

Lahey Anlaşması Çerçevesinde Uluslararası Tasarım Başvurusu


Lahey Antlaşması, ülkemizde 1 Ocak 2005 tarihinde imzalanmıştır. Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Brunei Darüsselam Sultanlığı, Botsvana, İsviçre, Almanya, Danimarka, Estonya, Mısır, Avrupa Birliği, İspanya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Gana, Hırvatistan, Macaristan, İzlanda, Japonya, Kamboçya, Kırgızistan, Kuzey Kore, Güney Kore, Lihteştayn, Letonya, Litvanya, Monako, Moldova, Karadağ, Makedonya, Moğolistan,  Namibya, Norveç, OAPI- Afrika Fikri Mülkiyet Örgütü, Umman, Polonya, Romanya, Sırbistan, Ruanda, Singapur, Slovenya, Sao Tome, Suriye, Tacikistan, Türkmenistan, Tunus, Ukrayna ve Amerika Birleşik Devletleri gibi ülkelerde geçerlidir.

Başvuru girişinin yapılabilmesi için WİPO’ya Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından iletilmiş bir başvuru olması şarttır. Böylece geçici endüstriyel tasarım belgesi çıkarılabilir. Daha sonraki aşamada ise WİPO tarafından yayına çıkarılır ve seçilen ülkelerin ulusal ofislerine gönderilir. Burada gerekli değerlendirmeler yapılır. Eğer bir itiraz durumu ya da benzerlik söz konusu ise geçici belge kesinlik kazanır. Bu başvuru şekli oldukça düşük maliyetlidir. Tasarım konusu ürün için de tek bir dilde tek dosya hazırlanması, başvuru sonrasında işlemlerin tek merkezden yapılması ve kısa sürede tescil işlemlerinin tamamlanması açısından birbirinden farklı avantajları bulunur.

OAPI (Afrika Birliği) Endüstriyel Tasarım Başvurusu


OAPI yani Afrika Birliği Endüstriyel Tasarım Başvurusu; Benin, Kamerun, Burkino Faso, Kongo, Ekvator Ginesi, Mali, Çad, Gabon, Gine, Togo, Moritanya, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Senegal, Gine Bissau ve Fildişi Sahilleri gibi 16 Afrika ülkesinde geçerliliğini korumaktadır. Bu yöntem sayesinde ilgili ülkeler için tek bir seferde başvuru yapılması söz konusu olacaktır. Böylece de tek bir başvuru ile endüstriyel tasarımın ilgili ülkelerde tescillenmesi de daha kolay hale gelmektedir. Maliyeti düşük bir yöntemdir. Bu nedenle de sıkça tercih edilir.